PEREGRYNACJA KRZYŻA BŁ. JANA PAWŁA II

Podział ról podczas Peregrynacji /kliknij tutaj/

Posługa podczas nowenny – bierzmowanie /kliknij tutaj/

Naszą parafię krzyż nawiedzi; 15-16 lutego 2012r.

Podczas peregrynacji sakrament bierzmowania

z rąk księdza biskupa Adama Szala,

przyjmie młodzież trzecich klas gimnazjum w liczbie 40 osób.

.:: lista kandydatów do bierzmowania ::.

Nawiedzenie poprzedzone będzie rekolekcjami,

które odbędą się od 10 – 13 lutego 2012r.

Spowiedź parafialna

przed peregrynacją odbędzie się  13 lutego /poniedziałek/ od godziny 14.00 – 16.30.

Historia Papieskiego Krzyża – zobacz więcej

 

 

KRZYŻ JANA PAWŁA II – Z WIELKIEGO PIĄTKU 2005

HISTORIA

W roku 1990 w jednej z bieszczadzkich parafii uległa wypadkowi pewna kobieta i nie mogła już chodzić. Około roku 1997 poprosiła męża, który miał uzdolnienia w kierunku rzeźby w drewnie, aby wykonał dla niej krzyż z figurką Chrystusa. Po wykonaniu krzyż zawisnął na ścianie i od tej pory chora mogła jednoczyć się z Chrystusem i znosić po chrześcijańsku swoją chorobę. W roku 2000 z tej parafii jechali pielgrzymi do Rzymu na uroczystości Roku Jubileuszowego. Małżonkowie spontanicznie podjęli decyzję, aby ten krzyż przekazać Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.

Podczas przekazywania tego krzyża – jak zeznają pielgrzymi – Jan Paweł II jakoś dziwnie się w niego wpatrywał. Następnie ten krzyż znalazł się w apartamentach ks. Mieczysława Mokrzyckiego – Osobistego Sekretarza Jan Pawła II.

Podczas pamiętnej Drogi Krzyżowej odprawianej w Koloseum w Wielki Piątek 2005 roku Jan Paweł II po raz pierwszy nie uczestniczył w niej osobiście, ale łączył się z jej uczestnikami dzięki przekazowi telewizyjnemu. Pod koniec Drogi Krzyżowej Jan Paweł II poprosił o krzyż. Wtedy ks. Mieczysław poszedł do swojego mieszkania i przyniósł krzyż i podał go papieżowi. Było to 8 dni przed śmiercią papieża. Papież tulił się do tego krzyża, dotykał go czołem, z trudem utrzymując go w swoich rękach (świadczy to o bardzo ciężkiej chorobie i osłabieniu papieża). Ktoś skomentował to następująco: „To nie papież dźwigał krzyż, ale to krzyż wtedy dźwigał papieża”.

Po śmierci Jana Pawła II ks. Mieczysław przekazał ten krzyż swojej mamie Bronisławie. Krzyż ten przez 10 miesięcy odbierał cześć w parafii Kraczkowa koło Łańcuta i prawie przez rok przebywał w Zakopanem na Krzeptówkach nawiedzając stamtąd różne sanktuaria i parafie. Również z Kraczkowej nawiedził m. in. parafie: Cierpisz, Łańcut p.w. Chrystusa Króla, Iwonicz Zdrój, Jarosław – MBKP, Radawa, Wiązownica, Nowy Zagórz, Niebieszczany, Bukowsko, Trepcza, Tarnawa Górna, Zarzecze k. Jarosławia, Wola Rusinowska, Cieszanów, Giedlarowa, Rzeszów – p.w. Św. Krzyża, Smolarzyny, Lipa, Grzegorzówka, Pruchnik, Leszczawa Dolna. Również klerycy z Seminarium Duchownego w Przemyślu i Rzeszowie mieli okazję adorować ten krzyż. Krzyż przebywał także w Poznaniu pod opieką Ojca Jana Góry przez listopad i grudzień 2007 roku. Nawiedził także parafię Św. Stanisława Kostki w Warszawie na Żoliborzu, Lednicę.

Od  17 października 2011 nawiedza każdą parafię naszej diecezji. Peregrynacja potrwa do 8 grudnia 2012 r.

Prosimy o modlitwę w intencji dobrego przygotowania się naszej parafii do przyjęcia krzyża.