USTAWA KAMILKA
STANDARDY OCHRONY DZIECI
w Parafii p.w. Świętego Michała Archanioła w Giedlarowej
ZASADY ZAPEWNIAJĄCE BEZPIECZNE RELACJE MIĘDZY MAŁOLETNIMI A OSOBAMI ZATRUDNIONYMI I DZIAŁAJĄCYMI W PRAFII
Główną zasadą wszelakich czynności podejmowanych przez dorosłych jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Wszyscy powinni traktować dziecko z szacunkiem oraz uwzględniać jego godność i potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec dziecka w jakiejkolwiek formie. Realizując te cele, personel działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych instytucji oraz swoich kompetencji. Zasady bezpiecznych relacji personelu z dziećmi obowiązują̨ wszystkich pracowników i wolontariuszy. Znajomość i zaakceptowanie zasad cały personel ma obowiązek zatwierdzić, podpisując dane oświadczenie.
& 1 Zasady relacji w kontakcie bezpośrednim
Osoby zatrudnione i działające w Parafii są zobowiązane utrzymywać profesjonalne stosunki z małoletnimi. Na każdym kroku pracownik obowiązany jest podjąć rozważenia, czy jego reakcja, komunikat bądź działanie wobec dziecka są adekwatne do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe wobec innych dzieci. Należy działać w sposób otwarty i przejrzysty dla innych, aby zminimalizować ryzyko błędnej interpretacji jakiegokolwiek zachowania.
- Wszystkie spotkania z małoletnimi na terenie Parafii powinny być organizowane w miejscach oficjalnych, ogólnie dostępnych i do tego przygotowanych
- Nie można przebywać z małoletnim sam na sam w warunkach odizolowanych; jeśli dobro małoletniego wymaga indywidualnego spotkania, nie może się ono odbywać w sekrecie i w warunkach odizolowanych
- Małoletni nie mogą przebywać w parafialnych pomieszczeniach mieszkalnych bez opieki rodzica lub opiekuna prawnego; nie powinni też towarzyszyć duszpasterzom w miejscach lub sprawach nie związanych ze sprawowaniem posługi lub formacją
- Małoletni powinni zawsze pozostawać pod opieką osoby dorosłej; podczas pełnienia funkcji wychowawczych opiekunowie nie mogą pozostawać pod wpływem alkoholu lub substancji psychoaktywnych oraz przyjmować je w obecności małoletnich
- Małoletni, przebywający na terenie parafii nie mogą przebywać pod opieką innego małoletniego, chyba, że inaczej stanowią regulaminy religijnych ruchów duszpasterstwa poza parafialnego, np. Ruchu Światło – Życie, KSM, w tym wypadku stosuje się standardy opracowane prze te grupy, osoby te powinny być odpowiednio uformowane, przygotowane i pełnić posługę po okiem dorosłych
- Zakazuje się przewożenia małoletnich prywatnymi samochodami, zwłaszcza w pojedynkę bez wiedzy i wyraźnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych
- Niestosowne jest skracanie dystansu przez przechodzenie na „ty” osoby dorosłej z osobą małoletnią
- W prywatne życie małoletniego wolno ingerować tylko w tym wymiarze, w jakim wymaga tego konkretny problem
- W przypadku konieczności podjęcia rozmów na temat seksualności należy wykazać się delikatnością i roztropnie rozeznać, czy takiej rozmowy nie powinien przeprowadzić specjalista
- W obecności małoletnich nie wolno wypowiadać treści i żartów o podtekście erotycznym
- Niedozwolone jest stosownie przemocy fizycznej, psychicznej takiej jak: poniżanie, upokarzanie, ośmieszanie, dokuczanie, znęcanie, szykanowanie w sposób bezpośredni lub za pośrednictwem mediów społecznościowych
- Niedopuszczalne są nadużycia duchowe ( w obszarze spowiedzi, poradnictwa)
- Nie wolno dotykać osób małoletnich ani wbrew ich woli, ani w sposób nieadekwatny do relacji duszpasterskich lub wychowawczych
Zachowania niedozwolone:
- Wszelkie formy okazywania niechcianej czułości
- Dotykanie piersi, pośladków, genitaliów i ich okolic
- Pocałunki
- Mocne i zamykające uściski
- Klepanie po pośladkach, udach, kolanach, głowie
- Masaże
- Sadzanie na kolanach
- Kładzenie się obok
- Ocieranie się
- Różne formy poniżani a oraz mobbing
- Używanie wulgaryzmów
& 2 Komunikacja
- W komunikacji z dziećmi należy zachowywać cierpliwość i szacunek.
- Należy uważnie słuchać dzieci i udzielać im odpowiedzi adekwatnych do ich wieku i danej sytuacji.
- Podejmując decyzje dotyczące dziecka, należy poinformować je o tym i brać pod uwagę jego oczekiwania.
- Należy szanować prawo dziecka do prywatności. Jeśli konieczne jest odstąpienie od zasady poufności, aby chronić dziecko, wyjaśnienia powinny nastąpić najszybciej, jak to możliwe.
- Jeśli pojawi się konieczność, porozmawiania z dzieckiem na osobności, należy zostawić uchylone drzwi do pomieszczenia i zadbać o to, aby być w zasięgu wzroku innych. Możesz też poprosić drugiego pracownika o obecność podczas takiej rozmowy.
- Niedopuszczalne jest zawstydzanie, upokarzanie, lekceważenie i obrażanie dziecka.
- Nie wolno unosić głosu na dziecko w sytuacji innej niż wynikająca z zagrożenia bezpieczeństwa dziecka lub innych dzieci.
- Nieakceptowalne jest ujawnianie informacji wrażliwych dotyczących dziecka
& 3 Działania wobec małoletnich
- Powinno się doceniać i szanować wkład dzieci w podejmowane działania, aktywnie je angażować i traktować równo bez względu na ich płeć, orientację seksualną, sprawność/niepełnosprawność, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny i światopogląd.
- Należy unikać faworyzowania dzieci.
- Nie wolno nawiązywać z dzieckiem jakichkolwiek relacji romantycznych lub seksualnych ani składać mu propozycji o nieodpowiednim charakterze. Obejmuje to także seksualne komentarze, żarty, gesty oraz udostępnianie dzieciom treści erotycznych i pornograficznych, bez względu na ich formę.
- Niedopuszczalne jest utrwalanie wizerunku dziecka (filmowanie, nagrywanie głosu, fotografowanie) dla potrzeb prywatnych. Dotyczy to także umożliwienia osobom trzecim utrwalenia wizerunków dzieci, jeśli proboszcz nie został o tym poinformowany, nie wyraził na to zgody i nie uzyskała zgód rodziców/opiekunów prawnych oraz samych dzieci.
- Nie wolno proponować małoletnim alkoholu, wyrobów tytoniowych ani nielegalnych substancji, jak również używać ich w obecności dzieci.
- Nie można przyjmować pieniędzy ani prezentów od dziecka ani rodziców/opiekunów dziecka.
- Nie wolno wchodzić w relacje jakiejkolwiek zależności wobec dziecka lub rodziców/opiekunów dziecka.
- Niedozwolone jest zachowywać się w sposób mogący sugerować innym istnienie takiej zależności i prowadzących do oskarżeń o nierówne traktowanie bądź czerpanie korzyści majątkowych lub innych. Nie dotyczy to okazjonalnych podarków związanych ze świętami w roku szkolnym, np. kwiatów, prezentów składkowych czy drobnych upominków.
Wszystkie ryzykowne sytuacje, które obejmują zauroczenie dzieckiem przez pracownika lub pracownikiem przez dziecko, muszą być raportowane proboszczowi. Jeśli personel jest ich świadkiem, należy reagować stanowczo, ale z wyczuciem, aby zachować godność osób zainteresowanych.
& 4 Kontakt fizyczny z małoletnimi
Istnieją sytuacje, w których fizyczny kontakt z dzieckiem może być stosowny i spełnia zasady bezpiecznego kontaktu – jest odpowiedzią na potrzeby dziecka w danym momencie, uwzględnia wiek dziecka, etap rozwojowy, płeć, niepełnosprawność, specjalne potrzeby edukacyjne, kontekst kulturowy i sytuacyjny. Nie można jednak wyznaczyć uniwersalnej stosowności każdego takiego kontaktu fizycznego, ponieważ zachowanie odpowiednie wobec jednego dziecka może być nieodpowiednie wobec innego. Należy kierować się zawsze swoim profesjonalnym osądem, słuchając, obserwując i odnotowując reakcję dziecka, pytając je o zgodę na kontakt fizyczny (np. przytulenie) i zachowując świadomość, że nawet przy twoich dobrych intencjach taki kontakt może być błędnie zinterpretowany przez dziecko lub osoby trzecie.
- Każde działania o charakterze przemocowym wobec dziecka są niedopuszczalne.
- Nie wolno bić, szturchać, popychać ani w jakikolwiek sposób naruszać integralności fizycznej dziecka.
- Nigdy nie można dotykać dziecka w sposób, który może być uznany za nieprzyzwoity lub niestosowny.
- Zawsze należy posiadać wyjaśnienia na każde ze swoich zadań
- Nie należy się angażować w takie aktywności, jak: łaskotanie, udawane walki z dziećmi czy brutalne zabawy fizyczne.
- Personel powinien zachowywać szczególną ostrożność wobec dzieci, które doświadczyły nadużycia i krzywdzenia, w tym seksualnego, fizycznego bądź zaniedbania. Takie doświadczenia mogą czasem sprawić, że dziecko będzie dążyć do nawiązania niestosownych bądź nieadekwatnych fizycznych kontaktów z dorosłymi. W takich sytuacjach należy reagować z wyczuciem, jednak stanowczo i pomóc dziecku zrozumieć znaczenie osobistych granic.
- Kontakt fizyczny z dzieckiem nigdy nie może być niejawny bądź ukrywany, wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z relacji władzy. Jeśli ktokolwiek będzie świadkiem jakiegokolwiek z wyżej opisanych zachowań i/lub sytuacji ze strony innych dorosłych lub dzieci, zawsze należy poinformować o tym Proboszcza.
- W sytuacjach wymagających czynności pielęgnacyjnych i higienicznych wobec dziecka powinno się unikać innego niż niezbędny kontakt fizyczny z dzieckiem. Dotyczy to zwłaszcza pomagania dziecku w ubieraniu i rozbieraniu, jedzeniu, myciu, przewijaniu i w korzystaniu z toalety. Należy zadbać o to, aby przy każdej z czynności pielęgnacyjnych i higienicznych asystowała inna osoba z instytucji. Należy zadbać o to, aby osoby, do których obowiązków należą pielęgnacja i opieka higieniczna nad dziećmi, zostały przeszkolone w tym kierunku.
- Podczas dłuższych niż jednodniowe wyjazdów i wycieczek niedopuszczalne jest spanie z dzieckiem w jednym łóżku lub w jednym pokoju.
&5 Zasady dotyczące duszpasterzy małoletnich
- Czuwać nad własną dojrzałością emocjonalną, psychiczną, duchową.
- Starać się o dobór żywo wierzących, rzetelnych, zweryfikowanych i odpowiednio przeszkolonych osób do pełnienia funkcji animatorów, wychowawców itd.
- Wspierać małoletnich w ich rozwoju ku dojrzałości.
- Dbać o respektowanie zasad kultury (wobec małoletnich i między nimi).
- Czuwać nad równym traktowaniem wszystkich małoletnich, z uwzględnieniem ich szczególnych potrzeb i osobistych uwarunkowań.
- Dbać o przestrzeganie prawa do nienaruszalności cielesnej i prywatności.
- Organizować działania duszpasterskie w miejscach bezpiecznych.
- Utrzymywać możliwie żywy i transparentny kontakt z rodzicami małoletnich.
- Dbać o przestrzeganie zasad prywatności i ochrony wizerunku oraz danych osobowych małoletnich.
& 6 Zasady ochrony dotyczące wyjazdów
- Zachęca się do pełnej transparentności w organizowaniu spotkań z małoletnimi. Na początku roku formacyjnego należy:
- Zapoznać rodziców lub prawnych opiekunów małoletnich z harmonogramem prowadzonych spotkań
- Zadbać o wyrażenie przez nich zgody w formie pisemnej na udział w spotkaniach
- Ustalić zasady odbioru małoletnich
- Ustalić zasady komunikacji elektronicznej z małoletnimi
- Wszystkie formy zorganizowanego czasu nieletnich , a w sposób szczególny wypoczynku dzieci i młodzieży , powinny być realizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa
- Na wyjazdy grupowe małoletnich należy uzyskać pisemną zgodę rodziców lub prawnych opiekunów, po uprzednim uzgodnieniu z nimi ramowych planów działania i zasadami jego organizacji
- Podczas wyjazdów parafialnych małoletnich opiekunowie nie powinni nocować w tym samym pomieszczeniu co podopieczni.
& 7 Bezpieczeństwo online
Pracownicy i osoby działające w Parafii powinni być świadomi cyfrowych zagrożeń i ryzyka wynikającego z rejestrowania prywatnej aktywności w sieci przez aplikacje i algorytmy, ale także twoich prywatnych działań w Internecie. Dotyczy to lejkowania (polubień) określonych stron, korzystania z aplikacji randkowych, na których może spotkać uczniów/uczennice, obserwowania określonych osób/stron w mediach społecznościowych i ustawień prywatności kont, z których korzystasz.
Pracownicy i osoby działające w Parafii nie mogą nawiązywać kontaktów z uczniami z dziećmi poprzez przyjmowanie bądź wysyłanie zaproszeń w mediach społecznościowych.
& 8 Bezpieczne relacje z rówieśnikami
- Traktuj innych tak, jak chcesz, aby inni traktowali Ciebie.
- Pamiętaj, że każda osoba jest kimś wyjątkowym i szczególnie obdarowanym przez Boga. Należą się jej szacunek i troska o jej dobro.
- Bądź tolerancyjny – szanuj odmienny wygląd, przekonania, poglądy i cechy koleżanek/kolegów.
- Pamiętaj, że przez różnorodność wzajemnie się ubogacamy.
- Masz prawo do zabawy i relacji z każdym dzieckiem, ale pamiętaj, że nie zawsze inne dziecko ma chęć do kontaktu z Tobą w danym momencie. Uszanuj to.
- Zachowaj otwartość i bądź wrażliwy na wszystkie osoby, nawet jeśli nie należą do grona Twoich najbliższych przyjaciół. Nie wykluczaj ich ze wspólnych działań, rozmów i szkolnych aktywności
- Zachowuj życzliwość i szacunek wobec koleżanek/kolegów.
- Pamiętaj, że każdy ma prawo do wyrażania swojego zdania, myśli i przekonań, o ile nie naruszają one dobra innych osób.
- Słuchaj innych, gdy mówią. Nie przerywaj innym, gdy się wypowiadają.
- Zachowuj kulturę słowa w każdej sytuacji.
- Stosuj formy grzecznościowe.
- Pytaj o zgodę na kontakt fizyczny (przytulenie, pogłaskanie).
- Szanuj rzeczy osobiste i mienie innych osób.
- Zapytaj, jeśli chcesz pożyczyć od kogoś jakąś rzecz
- Nie przeglądaj prywatnych rzeczy innych osób bez ich zgody. Każdy ma prawo do prywatności
- Nie rób zdjęć, nie nagrywaj ani nie rozpowszechniaj wizerunku kolegów/koleżanek i innych osób bez ich wyraźnej zgody.
- Pamiętaj, że każdy ma prawo do przestrzeni osobistej. Jeśli inna osoba potrzebuje chwili samotności, uszanuj to. Naruszanie tej przestrzeni może rodzić konflikty.
- Nie stwarzaj sytuacji, w których ktoś czułby się celowo pomijany, izolowany.
- Nie stosuj przemocy fizycznej. Szturchanie, popychanie, kopanie czy siłowe przytrzymywanie kolegi/koleżanki naruszają jego/jej integralność fizyczną.
- Szanuj przestrzeń intymną kolegów/koleżanek. Nigdy nie dotykaj ich w sposób, który może być uznany za nieprzyzwoity lub niestosowny.
∙ Nie wyśmiewaj, nie obgaduj, nie ośmieszaj, nie zawstydzaj, nie upokarzaj
Gdzie można zgłosić się po pomoc w przypadku doświadczenia przemocy?
- 800 100 100 – TELEFON DLA RODZICÓW I PRACOWNIKÓW Bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania przemocy, a także pomocy psychologicznej dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności, takie jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, depresja i obniżony nastrój, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Linia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00–15:00. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://800100100.pl/
- 116 111 – TELEFON ZAUFANIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY. Bezpłatny i anonimowy telefon dla dzieci i młodzieży prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Telefon dostępny jest codziennie od 12:00 do 2:00 w nocy. Dzieci i młodzież mogą także zarejestrować się na stronie internetowej i napisać wiadomość do konsultantów pełniących dyżur online. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://116111.pl/
- 800 12 12 12 – DZIECIĘCY TELEFON ZAUFANIA RZECZNIKA PRAW DZIECKA. Bezpłatna działająca całodobowo telefoniczna linia interwencyjna dla dzieci i młodzieży. Osoby dorosłe mogą zgłaszać problemy dzieci lub rażące zaniedbania względem nich. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:15 do 20:00. Więcej informacji na stronie: https://brpd.gov. pl/telefon-zaufania
- DYŻURNET.PL Zespół ekspertów NASK, działający jako punkt kontaktowy do zgłaszania nielegalnych treści w intrenecie, szczególnie związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci. Zgłoszenia o potencjalnie nielegalnych treściach można przekazywać za pomocą formularza, na adres e-mailowy lub za pomocą infolinii 0 801 615 005. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: https://dyzurnet.pl (Borkowska, 2020, s. 35–36).
Procedury interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka w naszej Parafii:
- W parafii powołany został przez ks. proboszcza Parafialny Zespół Prewencyjny. Jest to grupa 2 osób dorosłych, świeckich, odpowiednio przeszkolonych w zakresie ochrony dzieci i młodzieży przed skrzywdzeniem. Są to tak zwane osoby zaufania, do których dziecko może się zwrócić z prośbą o pomoc w przypadku krzywdzenia.
- Skład Parafialnego Zespołu Prewencyjnego:
– zespołowi przewodniczy ks. proboszcz – ks. Jan Balicki
- Pani Agnieszka Majcher
- Pani Barbara Kupras
- Inne osoby, do których dziecko zawsze może się zwrócić w parafii o pomoc:
- ksiądz wikariusz Daniel Kin
- animatorzy grup,
- każdy pracownik parafii, którego dziecko darzy zaufaniem.
- kontakt z osobami przez kancelarię parafialną: kontaktowy nr tel. 17 242 51 51