22 lutego 2012

  • Razem z całym Kościołem rozpoczęliśmy  okres wielkopostnej pokuty. W Środę Popielcową stajemy jako grzesznicy, którzy potrzebują Bożego miłosierdzia, przebaczenia i oczyszczenia. Przez czterdzieści dni będziemy przygotowywać nasze serca na wielkie święta Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Podczas każdej Mszy świętej miał miejsce obrzęd posypania głów popiołem wyrażonymi słowami przez kapłana: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”.
    Popiół do posypywania głów tradycyjnie otrzymuje się przez spalenie palm poświęconych w ubiegłoroczną Niedziele Palmową. Zwyczaj posypywania głów pochodzi z VIII w. w XI wieku stał się on zwyczajem obowiązującym w kościele katolickim dzięki decyzji ówczesnego Papieża Urbana II.

    .:: zobacz zdjęcia ::.

  • Dzisiaj odbył się pogrzeb śp. Kazimierza Niemczyka, który przeżył 85 lat /zam. Osipy/. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył ksiądz proboszcz Jan Balicki.

    Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie,
    a Światłość Wiekuista niechaj mu świeci…